۱.نحوه تولید گرده گل چگونه است؟

گرده گل در حقیقت گرده داخل یک شکوفه یا یک گل میباشد که عمل بارور سازی گیاهان و گلها را انجام میدهد و معمولا گرده گل در فصل بهار و در زمان گرده افشانی گیاهان دیده می شود.

پس از شناسایی منابع گرده ، زنبور کارگر گرده آور روی پرچم گل مورد نظرش می نشیند . باکمک آرواره ها و پا های جلو، دانه های گرده را یکی یکی از بساک پرچم گل خارج می کند .آن ها را زیر بدن خود می برد و با مقداری عسل به صورت توده به هم می چسباند .در اندامی به نام سبد گرده (Pollen Basket) بسته بندی می کند .

زنبور کارگر دو سبد گرده در دو طرف پا های عقب خود دارد. که در عمل گرده آوری ، آن ها را با بار های گرده پر می کند و در مراجعت به کندو با خود حمل می کند. زنبورهای گرده آور معمولا بارهای گرده ی خود را در حجره های اطراف حجره های پرورش نوزادان تخلیه می کنند.

برای جمع آوری گرده گل از کندوهای زنبور عسل معمولا از تله‌ی گرده گیری استفاده می شود.

طرز کار این تله به این ترتیب است که آن را روی کندو نصب کرده به گونه‌ای که زنبورها هیچگونه راه ورود و خروج به غیر از عبور از تله نداشتهب اشند. در روی این تله شبکه‌ای وجود دارد که حاوی سوراخ‌های مدوری است که زنبورهای کارگر به سختی از آن عبور می‌کنند. لذا دانه‌های گرده روی پاهای زنبورهای کارگر در هنگام عبور از این شبکه از پاهایشان جدا شده و در داخل مخزن زیر تله جمع آوری می شوند.


۲ـروش های مصرف گرده گل؟!


  گرده گل را میتوان از طریق جویدن یا بصورت پودر مخلوط با یک لیوان اب قبل یا بعد از غذا نوشید (نا شتا ارجحیت دارد )افرادی که از طعم گرده خوششان نمی اید می توانند ان را با عسل به نسبت ۱به ۱ و یا ۲ به ۱ مخلوط و استفاده نمایند. جهت استفاده اسانتر مصرف کردن می توان ان را داخل کپسولهای خوراکی ریخته و تناول نمود.مورد استفاده به عنوان مکمل در بسیاری از تولیدات بهداشتی با مصارف خارجی . مقدار مصرف و مدت مصرف گرده زنبور

مقدار مصرف گرده در روز ۳۰ گرم (دو قاشق سوپ خوری) و مدت مصرف آن می تواند چند حالت متفاوت داشته باشد یک دوره یک ماهه پس از پایان هر فصل یا دوبار در سال یکی در اوایل پاییز و دیگری در اواخر زمستان . اگر فقط یک بار در سال قصد استفاده از ان را دارید . بهتر است فصل بهار را انتخاب کنید.

دکتر سلام

۳.نحوه نگهداری و انقضا گرده گل؟!

جهت نگهداری دانه گرده باید ۱ شرط اصلی را در نظر گرفت:
• مقدار رطوبت گرده نباید بیش از ۵% شود.

لذا گرده گل معمولا به صورت خشک و در بسته بندی‌های غیر قابل نفوذ فروخته می‌شود. چرا که اینگونه، نه با هوای آزاد و رطوبت تماسی خواهد داشت و نه امکان وارد شدن حشرات به آن وجود خواهد داشت. در صورتی که شرایط خشک و دوری از نور مستقیم خورشید، در دمای اتاق برای گرده گل مهیا باشد، می توان تا حدود یک سال از آن نگهداری کرد.

نگهداری گرده گل به سه روش ساده

الف. مخلوط کردن گرده گل با عسل یکی دیگر از روش های نگهداری این محصول است. زیرا با مخلوط کردن گرده گل با عسل، بدون اینکه تغییری در کیفیت آن به وجود آید، می‌توان آن را برای مدت زمان زیادی نگهداری کرد.

ب. پس از خشک کردن گرده آن را در ظروف سربسته و در شرایط معمولی اتاق برای مدت حدود یک سال می‌توان نگهداری نمود.

ج. می‌توان گرده را در فریزر، یخچال یا سردخانه نگهداری نمود.

ویرگول

۴.آیا گرده گل محدودیت مصرف دارد؟

آیا مصرف گرده گل عوارض دارد؟ این سوالی است که برای بسیاری از افراد مطرح می‌شود. در واقع بزرگ‌ترین نگرانی افراد، مربوط به واکنش‎هایی است که به آلرژیک گرده دارند. اگر بعد از مصرف مکمل‎های گرده گل، خارش، تورم، تنگی نفس یا سرگیجه گرفتید، حتماً با پزشک متخصص خود صحبت کنید.

همچنین مصرف گرده ممکن است باعث تحریک رحم شود و این امر حاملگی را تهدید می‌کند. به همین دلیل زنان باردار باید با استفاده از راهنمای خدمات بهداشتی از گرده استفاده کنند.

ویرگول