۱.نحوه تولید ژل رویال چگونه است؟

شاه‌انگبین از محصولات زنبورعسل می‌باشد. این محصول با نامهای دیگری مانند ژل رویال، ژل سلطنتی، غذای ملکه یا شیر زنبور عسل نیز شناخته می‌شود.

شاه‌انگبین نوعی ماده غذایی است که توسط زنبورهای عسل تهیه می‌شود و معمولاً همه لاروها در روز اول زندگی از شاه‌انگبین تغذیه می‌کنند، اما این جیره غذایی از روز چهارم تغییر می‌کند و جای آن را مخلوطی از عسل و گرده می‌گیرد، و تنها ملکه تا آخر عمر از شاه‌انگبین تغذیه می‌کند و به نظر می‌رسد که این نوع غذا باعث به وجود آمدن اختلافات اساسی بین زنبورهای ماده و ملکه می‌گردد به‌طوری‌که طول مدت زندگی ملکه بیش از پنجاه و دو برابر طول زندگی زنبورهای کارگر است و از لحاظ حجم نیز ملکه دو تا سه برابر کارگرها می‌باشد.

شاه انگبین یک ترشح پروتئینی است که از غدد هیپوفارِنکس و فک پایینی زنبور عسل کارگر خارج می‌شود. تنها غذایی که در طول عمر ملکه به او داده می‌شود و همچنین همه لاروهای کوچک در سه روز اول پس از از تخم درآمدن با ژل رویال تغذیه می‌شوند.

این سوخت زنبوری دارای ویژگی‌های مختلف بیولوژیکی مفید برای سلامت انسان مانند فعالیت‌های آنتی‌اکسیدانی، اثرات ضد باکتری، افزایش ایمنی و اثرات ضد تومور است.

پنجاه درصد وزن خشک ژل رویال را پروتئین تشکیل داده. گزارش شده که ۹ تا از پروتئین‌های اصلی ژله رویال ۸۰ الی ۹۰ درصد کل پروتئین‌ها را تشکیل می‌دهند. دیگر پروتئین‌ها مانند آلفا گلوکوزیداز، گلوکز اکسیداز و آلفا آمیلاز نیز شناسایی شده‌اند.
جمع آوری شده

۲.روش های مصرف ژل رویال؟!

مصرف ژل رویال به صورت زیر زبانی:

یکی از روش های مصرف به صورت زیر زبانی می باشد که هر ظرف ۳۰ تا ۹۰ گرمی ژل رویال را می توان در یک دوره یک ماهه مطابق با نیاز بدن مصرف کرد و بعد از آن باید ۱۰ تا ۳۰ روز به بدن استراحت داد.

نکنه: کودکان و افراد بالای ۶۰ سال باید در روز یک گرم ژل رویال مصرف کنند.

مصرف ژل رویال و ترکیب آن با عسل:

یکی از روش های مصرف ژل رویال ترکیب آن با عسل می باشد، به این ترتیب که ۱ تا ۳ گرم ژل رویال را با همان مقدار یا دو برابر عسل ترکیب می کنیم.

افکار نیوز

۳.نحوه نگهداری و انقضا ژل رویال؟!

نحوه نگهداری از ژل رویال چگونه است؟

پس از برداشت ژل رویال، مدت اعتبار کیفیت و نگهداری آن به شرح زیر است:

۳ تا ۵ روز درون کندو
تنها چند دقیقه بیرون از کندو و در دمای ۱۵ تا ۲۵ درجه
۶ ماه، در صورت نگهداری در یخچال (در دماهای ۳ تا ۵ درجه سانتیگراد)
۲ سال، در صورت نگهداری درون فریزر (در دماهای کمتر از ۱۸- درجه سانتیگراد)

ویرگول

۴.آیا ژل رویال محدودیت مصرف دارد؟

اگرچه ژل رویال برای اکثر افراد بی خطر است اما از آنجایی که این، محصول زنبور عسل است، افرادی که به نیش زنبور، گرده یا سایر حساسیت های محیطی آلرژی دارند باید در مصرف آن احتیاط کنند و یا با پزشک خود مشورت کنند

افکار نیوز