اولین اقدامی که هر فرد علاقه مند به مهاجرت به خارج از کشور باید انجام دهد تهیه مدارک معتبر و بین المللی می باشد .  یکی از این مدارک معتبر و قابل ترجمه در سطح جهانی مدرک رسمی ارائه شده توسط سازمان جهانی کار است .

لازم به ذکر است که بر طبق تفاهم نامه ای که بین سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور و سازمان جهانی کار ((  ILO  ))  صورت گرفته ، مدارک رسمی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور مورد تایید سازمان جهانی کار می باشند و به موجب همین تفاهم نامه ، کسانی که دارای مدرک رسمی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور باشند تأییدیه مهارت سازمان جهانی کار را نیز دارند .

به بیانی دیگر ، این افراد می توانند با داشتن مدرک معتبر و بین المللی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور که مورد تأیید سازمان جهانی کار نیز است روند مهاجرت به کشور دلخواهشان را نیز تسهیل کنند .

حال این سؤال پیش می آید که در  چه کشور هایی مدرک رسمی سازمان جهانی کار (ILO) اعتبار دارد ؟

در پاسخ به این سؤال باید گفت تعداد کشور های  عضو سازمان جهانی کار چیزی بالغ بر ۱۸۷ کشور می باشد.

از جمله کشور هایی که عضو سازمان جهانی کار می باشند می توان : آمریکا ، فرانسه ، آلمان ، هلند ، استرالیا ، کانادا ، بلژیک ، ایتالیا ، انگلیس و سوییس را نام برد .

آیا تمامی مدارک سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور مورد تأیید سازمان جهانی کار می باشند ؟
خیر !
اگر شما هم متقاضی دریافت مدرک معتبر سازمان جهانی کار هستید باید به این نکته توجه داشته باشید که تمامی مدارک سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور مورد تأیید سازمان جهانی کار نیست بلکه تنها مدارکی مورد تایید قرار می گیرند که دارای کد استاندارد شغل باشند . تمامی رشته های اموزشگاه فرید دارای کد ILO میباشدـ

در همین راستا باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که ، با بالا گرفتن تب مهاجرت در بین جوانان ، مراکز آموزشی مختلفی در سراسر کشور با هدف  گمراه کردن مخاطبان از طریق  حیله هایی از قبیل ارائه مدرک معتبر بین المللی  ، ارائه مدرک فنی و حرفه ای و …. درصدد سودجویی و کسب منفعت از شما می باشند .در صورتی که با کمی تحقیق می توان به ارزش بودن مدارکشان پی برد .

زیرا تنها مدارکی مورد تأیید سازمان جهانی کار می باشد که دارای کد استاندارد شغل است و وجود کد استاندارد شغل بر روی مدارک الزامی می باشد و کد مذکور با کد طرح درس مذکور در سایت سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور مطابقت داشته باشد .

اعتبار مدرک فنی و حرفه ای

علی موسوی معاون آموزش سازمان فنی و حرفه ای کشور در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درباره اعتبار مدرک فنی و حرفه‌ای سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور، گفت: افرادی که پس از گذراندن فرآیند تعریف شده در سازمان فنی و حرفه‎ای موفق به اخذ گواهینامه شوند با توجه به بین المللی بودن این مدرک می‌توانند در تمامی کشورهایی که عضو سازمان جهانی کار (ILO) هستند، مشغول کار شوند و این گواهینامه بین‌المللی در همه این کشورها اعتبار دارد.
وی با بیان اینکه امروز تمام کشوهای توسعه یافته و بسیاری از کشورهای در حال توسعه عضو سازمان جهانی کار (ILO) هستند، افزود: اعتبار گواهینامه‌های سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور از مدارک دانشگاهی هم بالاتر است و می‌توان ادعا کرد که شاید اگر کسی مدرک مهندسی مکانیک از دانشگاه شریف داشته باشد که تقریبا بهترین مدرک در دانشگاه‌های کشور به شمار می‎‌آید نتواند به راحتی کسی که مدرک درجه دو فنی حرفه‌ای از سازمان فنی و حرفه‌ای کشور کسب کرده‌ است در خارج از کشور مشغول به کار شود.وی اضافه کرد: از سوی دیگر تمام تسهیلات و وام‌هایی که دولت به کارجویان اعطا می‌کند منوط به داشتن گواهینامه و مدارک از مراجع ذی صلاح است که مهم‌ترین مرجع ذی صلاح در کشور برای اخذ تسهیلات و وام در کشور، سازمان آموزش و فنی حرفه‌ای است.